18 Şubat 2010 Perşembe

VINCENT LANDAY Biyografisi

Vincent Landay, son 16 yılını yönetmen Spike Jonze ile, başlangıcından bu yana son derece verimli bir işbirliği ortaya koymakla geçirmiştir. Björk, Weezer, Fatboy Slim & the Yeah Yeah Yeah’s gibi isimlere çektiği müzik videoları ve Nike, Ikea & Levis gibi markaların reklam filmleri; MTV Müzik Ödülleri, Grammy Ödülleri, Emmy Ödülleri, Modern Sanat Müzesi ve Cannes Film Festivali dahil sayısız ödül getirmiştir. Landay; Jonze, Chris Cunningham ve Michel Gondry'ın kısa metraj çalışmalarından oluşan bir derleme olan ve çok ses getiren Directors Label DVD Serisini meydana getirmiştir.
Landay 1999 yılında, Jonze’nin ilk uzun metrajlı filmi olan ve Akademi Ödülleri, Altın Küre adaylığı ile Producers Guild, BAFTA, Independent Spirit ve MTV Film Ödülleri dahil pek çok ödül kazanmasını sağlayan “Being John Malkovich” filmini yapmıştır. Landay 2003 yılında, Jonze’nin ikinci uzun metrajlı filmi olan ve senarist Charlie Kaufman ile gerçekleştirmiş olduğu ikinci çalışması "Adaptation"ı gerçekleştirmiştir. Filmin başlıca üç yıldızı- Nicolas Cage, Meryl Streep ve Chris Cooper— performansları dolayısıyla Academy Award®’a aday gösterilmiş olup, Chris Cooper En İyi Yardımcı Aktör Ödülünü almaya hak kazanmıştır. 2009 yılı sonbaharında izleyiciyle buluşan “Where the Wild Things Are” ise Landay’in Jonze ile birlikte yapmış olduğu üçüncü uzun metrajlı filmidir.
Jonze’nin Lance Bangs ile birlikte yönettiği Jonze ve Landay imzalı belgesel çalışması “Tell Them Anything You Want: A Portrait of Maurice Sendak” Modern Sanat Müzesinde prömiyer yapmış ve 2009 yılı Ekim ayında HBO’da yayınlanmıştır. Jonze’nin yönettiği 30 dakikalık yeni kısa filmleri “I’m Here”, 2010 Sundance Film Festivalinde prömiyer yapacaktır. Aynı zamanda, yönetmen ekibi Clyde Henry ile birlikte, Maurice Sendak’ın “Higglety Pigglety Pop” eserinin bir uyarlaması olan kısa bir film de çekmişlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder